Batikování je oblíbenou aktivitou na letních táborech, ve vzdělávacích kroužcích, stejně jako na větších společenských akcích pro děti i dospělé. Výhodou je, že nepotřebujete zdroj tepla a nepracujete s horkou vodou, takže nehrozí opaření.
(Pokud se vám nechce číst, pusťte si videonávod na konci stránky.)
Budete potřebovat:
reaktivní batikovací barvu - můžete si vybrat zde - jedno třináctigramové balení vystačí zhruba na tři trička, nedá se to určit přesně - záleží na velikosti a gramáži textilu.
kuchyňskou sůl
igelitový pytlík (nepoužívat mikrotenový)
lavor
folie
mýdlo (můžeme použít jádrové mýdlo například mýdlo s jelenem)
A jdeme na to:
Pracovní plochu zakryjte igelitem a nasaďte si rukavice. Ve vlažné vodě rozpusťte krystalickou sodu. Na 5 litrů vody vystačí 1 kg krystalické sody. Přidejte 8% kuchyňské soli, všechno dobře rozmíchejte až do úplného rozpuštění. (změnou poměrů sody a soli, můžeme ovlivnit výraznost jednotlivých barev)
Do lahvičky nalijte vlažnou vodu. Teplota nesmí přesáhnout 50°C - hrozí znehodnocení barvy,. Důkladně promíchejte, protřepejte, nechte dobře rozpustit a ještě několikrát protřepejte. Odstřihněte špičku aplikačního hrotu a našroubujte ho na lahvičku.
Látku kterou budete barvit, v našem případě tričko, namočte v roztoku sody a soli.
Na barvení používejte textilie z čistě přírodních materiálu. Pokud bude látka obsahovat příměs (neměla by být víc než maximálně 5%), bude barva méně intenzivní.
Tričko pořádně vyždímejte, složte, provázejte, promačkejte podle vašeho přání. Klidně ale můžete prvně vyvázat a až potom namočit.
Vyvázané tričko položte do prázdného lavoru nebo na igelit. Pomocí aplikátoru na lahvičce nanášejte jednotlivé barvy. Barvy aplikujte jen tolik, kolik se „vejde“ do trika - barva by neměla příliš vytékat kolem.
Nabarvené triko zabalte do sáčku a ještě jemně tlakem ruky promáčkněte, aby se barva dostala dobře i do středu. Ze sáčku vymačkejte přebytečný vzduch a co nejlépe utěsněte. Pokud látka během fixace příliš brzy uschne, může výsledná barva v těch místech působit vybledle, přestože jste všehno ostatní udělali správně. Nechejte minimálně 2 hodiny zabalené. Doporučujeme ale delší dobu, například přes noc. Některé odstíny se probarví až po delší době. (Příliš dlouhé namáčení - víc než 12 hodin, může ublížit materiálu, ze kterého je tričko vyrobeno.)
Potom si opět nasaďte rukavice, tričko vybalte a několikrát promáchněte ve vodě. Jakmile přestane téct uvolněná přebytečná barva, tj. odtékající voda je jen mírně barevná, celé triko ze všech stran namydlete a znovu důkladně vymáchejte.
Tričko nechte uschnout. Nesušte na přímém slunci ani přímo na radiátorech. První dvě až tři praní doporučujeme ruční, poté již lze prát v pračce.
Videonávod od paní Moniky Brýdové
Videonávod od barvyartemiss: